Elektrownia na biogaz

Elektrownia na biogaz... Nie zanieczyszcza, ale czerpie z nieczystości. Tak działa elektrociepłownia w Łodzi

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Przy łódzkiej grupowej oczyszczalni ścieków (ul. Sanitariuszek) ruszyła dzisiaj elektrociepłownia zasilana w niekonwencjonalny sposób. Działa nie dzięki spalaniu węgla czy turbinom wodnym, ale przez spalanie gazu wydobywającego się z nieczystości.

Jak to działa? W oczyszczalni ścieków ustawione są trzy tzw. zamknięte komory fermentacyjne. W nich zbierają się nieczystości i fermentują. Biogaz, który wydobywa się w trakcie procesu, zasila agregaty prądotwórcze, co daje 3 MW mocy elektrycznej i 3,5 MW energii cieplnej na dobę. Pokrywa to 75 proc. zapotrzebowania na prąd i ciepło oczyszczalni. Po wybudowaniu kolejnego agregatu oczyszczalnia będzie w całości zasilana biogazem, a nadwyżki prądu i ciepła kupi zakład energetyczny.

- Powstanie elektrociepłowni zasilanej biogazem dowodzi, że możliwe jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii - mówi Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi.

Budowa elektrociepłowni kosztowała 8 mln zł. Postawiło ją konsorcjum firm Elpom i Gesco z Warszawy.

Ale to nie koniec nowinek energetycznych. Wokół oczyszczalni powstaje pole doświadczalne wierzby energetycznej. Na początek drzewa będą rosły na obszarze 6 ha, a docelowo na 70 ha. Zręby będą wykorzystane do zasilania miejskiej kotłowni "Ustronna" przy ul. Demokratycznej.

autor: jg
http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35153,2063968.html

Elektrownia na biogaz

Promocje:

PROMOCJE: