Estonia: potrzebny atom

Estonia: potrzebny atom... Szef estońskich sieci energetycznych Gunnar Okk uważa, że krajom bałtyckim potrzebna jest elektrownia atomowa w litewskiej Ignalinie

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Litwa obiecała Komisji Europejskiej, że w 2005 r. zamknie pierwszy, a w 2009 r. - drugi blok elektrowni. Bruksela twierdzi, ze te dwa bloki produkcji radzieckiej są zbyt niebezpieczne. Litewskie władze zastanawiają się jednak, czy nie rozpocząć budowy trzeciego bloku, opartego na zachodnich technologiach. Prowadzą już nawet wstępne rozmowy z Francuzami. Litwini chcą także przekonać Brukselę do tego, aby drugi blok zamknąć dopiero w 2017 r.

Zdaniem Okka jeśli Litwini zlikwidują elektrownię atomową to już w 2010 r. kraje bałtyckie moga zacząć odczuwać braki energii elektrycznej. Będą więc musiały zacząć budować elektrownie na gaz, który można obecnie kupić tylko w Rosji. - Estonia nie może budować bezpieczeństwa swojego sektora energetycznego przede wszystkim w oparciu o rosyjski gaz - twierdzi Okk.

Okk uważa, że potrzebna jest budowa nowego reaktora. Zaznaczył jednak, że najlepszym wyjściem byłoby, gdyby był to wspólny projekt trzech krajów bałtyckich. Takiego samego zdania są przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2013785.html

Autor: jjk

Estonia: potrzebny atom

Promocje:

PROMOCJE: