Instalacje w domu pasywnym

Instalacje w domu pasywnym... Dom pasywny obsługują dwie instalacje - solarna, która dostarcza ciepłą wodę, i wentylacyjna, zapewniająca jednocześnie wymianę powietrza i ogrzewanie.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik


Zasobnik ciepłej wody o pojemności 1000 litrów (w tym 200 litrów wody użytkowej) zapewnia komfort korzystania z ciepłej wody

Instalacja solarna
Zadaniem instalacji solarnej jest przygotowywanie ciepłej wody dla czteroosobowej rodziny. Na dachu od strony południowej zamontowano sześć kolektorów o łącznej powierzchni netto 10,8 m2. Są to płaskie kolektory polskiej produkcji - firmy Hewalex. Zdaniem inwestora nie ustępują jakością kolektorom produkowanym za granicą. Liczba kolektorów i parametry pozostałych elementów instalacji dobrane zostały do kubatury i powierzchni domu, liczby mieszkańców i zapotrzebowania na energię. Ciepła woda jest gromadzona w zasobniku o pojemności 1000 litrów - w tym 200 litrów wody użytkowej. Tak duży zasobnik jest potrzebny do zmagazynowania wystarczającej ilości ciepła, ponieważ największe zużycie ciepłej wody nie pokrywa się okresem, kiedy kolektory wytwarzają najwięcej energii. Zimą, gdy ilość ciepła z kolektorów jest niewystarczająca, woda w zasobniku jest dogrzewana kotłem elektrycznym. Latem temperatura wody podgrzanej przez kolektory może być bardzo wysoka (w czasie naszej wizyty w końcu maja wynosiła 93oC, przy temperaturze zewnętrznej 28oC). Zanim trafi do kuchni i łazienek, jest mieszana z zimną wodą z wodociągu (na przykład do temperatury 50oC). Oferowane w Polsce systemy solarne mają najczęściej dwa zasobniki do ogrzewania wody. Inwestor zastosował jednak inne rozwiązanie, popularne w Skandynawii i Niemczech - system z jednym zasobnikiem, w którym mieści się wewnętrzny zbiornik. Jego zalety to mniejsze straty ciepła, niższa cena oraz mniejsza powierzchnia zajmowana przez urządzenia.

 

 

Instalacja wentylacyjna
W domu pasywnym, w którym straty ciepła przez przegrody są minimalne, najwięcej energii potrzebana ogrzanie nawiewanego powietrza. Aby uzyskać oczekiwane niskie zużycie energii (15 kWh/(m2*rok)), w domach pasywnych trzeba stosować wentylację z odzyskiem ciepła.
Tu zdecydowano się na standardową instalację - zużyte powietrze usuwane jest z kuchni, łazienek i garderób, a świeże nawiewane do pokoi i sypialni. Zastosowany system wentylacji mechanicznej zapewnia wymianę 160 m3 w ciągu godziny. Świeże powietrze kierowane jest do rekuperatora. Zanim jednak tam dotrze, przechodzi przez wymiennik gruntowy. Dzięki temu zimą ogrzewa się do temperatury powyżej 0oC, a latem - schładza. Zimą rekuperator ogrzewa nawiewane powietrze, odzyskując ciepło z powietrza usuwanego. Gdy temperatura powietrza nawiewanego do pokoi jest zbyt niska, jest ono dogrzewane nagrzewnicą elektryczną o mocy 2,1 kW zamontowaną na przewodzie nawiewnym za rekuperatorem. Latem świeże powietrze ochłodzone w wymienniku gruntowym trafia bezpośrednio do pomieszczeń, nie ogrzewając się w urządzeniu.

 

 

 

 

 

 

 

Rekuperator WRG z wymiennikiem obrotowym. Inwestor wybrał rekuperator firmy Paul-THERMOS 200 DC. Jego sprawność rzędu 95-98% jest potwierdzona specjalnym certyfikatem dla domów pasywnych wydawanym przez instytut w Darmstadcie.

 

 

 

Czerpnia powietrza znajduje się w obudowie okna piwnicy (tak zwanego doświetlacza). Zamontowano w niej wymienny filtr powietrza, który chroni układ przed zanieczyszczeniem.

Na pierwszy rzut oka trudno poznać, że jest to nawiewnik. Powietrze wydostaje się szczeliną między dwiema półkulami.  

 

"Murator" 

Tekst Anna Kamińska
Zdjęcia Piotr Mastalerz

Instalacje w domu pasywnym

Promocje:

PROMOCJE: