Pora zmian

Pora zmian... Jak zmieni się życie każdego z nas, gdy era ropy dobiegnie końca? Czekamy na dobre pomysły - nawet te najbardziej zwariowane. Przyszłości energii poświęcamy drugą część naszego cyklu Trendy 2005, w którym przedstawiamy przemiany zachodzące w otaczającym nas świecie.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Dziś naszą uwagę przykuwa baryłka ropy naftowej za ponad 40 dolarów. A przecież za kierownicą nie usiadły jeszcze miliony mieszkańców Chin czy Indii, którzy mają w najbliższych dziesięcioleciach kupować nowe samochody. Co stanie się, gdy oba te kraje osiągną obecny poziom rozwoju uprzemysłowionych państw Zachodu?
Ale jest i druga strona medalu. To prawda, że ropa naftowa jest coraz droższa, a energię można pozyskiwać z czystych, niezatruwających atmosfery źródeł, jak wiatr, promienie słoneczne czy wodór. Problem w tym, że nie zawsze to się opłaca. Stąd właśnie najnowsza moda na gospodarkę hybrydową, czerpiącą energię z wielu
źródeł. Czeka nas rewolucja - konieczność zmiany wszystkiego, od samochodów, z jakich obecnie korzystamy, i domów, w których mieszkamy, po metody wytwarzania i dystrybucji energii.
Wyobraźmy sobie superekologiczne osiedle mieszkaniowe, gdzie system wentylacyjny wykorzystuje siłę wiatru i wtłacza do domu świeży nawiew, a zatrzymuje ciepło z powietrza opuszczającego budynek. Ogromne oranżerie wychodzą na południe, by wychwytywać światło słoneczne. Szczelne okna o potrójnych szybach i ściany półmetrowej grubości zapewniają ciepło przez cały rok. Do tego budynki wyróżnia modna linia architektoniczna.
Ktoś mógłby pomyśleć, że to fragment powieści fantastycznej o wysoce stechnicyzowanej oazie, gdzie w otoczeniu zieleni odpoczywają superbogacze, leczący skołatane nerwy i szukający spokoju sumienia. Ale takie osiedle - o nazwie BedZED - istnieje. Składa się z 84 domów wybudowanych na terenie dawnej oczyszczalni ścieków w południowym Londynie - najmniej modnej części metropolii.


Autor: William Underhill, Malcolm Beith


Artykuł ukazał się w tygodniku Newsweek Polska, w numerze 37/04 na stronie

Pora zmian

Promocje:

PROMOCJE: