Postawili na wiatr

Postawili na wiatr... "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska": Wrocławska spółka Odratrans zajmuje się transportem rzecznym. Ponieważ wody w Odrze jest coraz mniej, szefowie firmy postawili na wiatraki.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Zgodnie z przepisami unijnymi, za sześć lat 7 proc. energii wytwarzanej w Polsce musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Będą więc chętni na inwestowanie w elektrownie wiatrowe. Zrobi je spółka-córka wrocławskiej firmy - Odratrans-Stocznia.

Zakłady energetyczne będą zmuszone do kupowania energii ze źródeł odnawialnych. Ktoś musi im ją dostarczyć. Jest to rynek stworzony sztucznie przez państwo, dlatego będzie zapotrzebowanie na elektrownie wiatrowe - opowiada Zdzisław Ząber, autor projektu elektrowni, które będą produkowane we wrocławskiej stoczni. Energią wiatrową zajmuje się od 15 lat, biuro projektowe ma w Nowym Sączu.

Wiatraki z Odratrans mają być tańsze od produkowanych na Zachodzie. We Wrocławiu mają powstawać urządzenia o mocy 1,8 MW, które za granicą kosztują około 1,8 mln euro. Skoro nasze mają być tańsze, to można przypuszczać, że ich cena nie przekroczy 6-7 mln zł. Wojciech Gąsiorowski, prezes firmy Odratrans, która zajmuje się głównie transportem rzecznym szanse dla swoich wiatraków widzi nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech i całej Europie.

Źródło: PAP

Postawili na wiatr

Promocje:

PROMOCJE: