Powiat z wiatrakami

Powiat z wiatrakami... Na terenie powiatu radziejowskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim, obok ośmiu już działających, powstało sześć nowych elektrowni wiatrowych.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Na terenie powiatu radziejowskiego działa już 8 elektrowni wiatrowych typu BONUS - trzy w Klonowie, cztery w Głuszynku i jedna w Radziejowie. Każda o mocy 150 kWh. W tych dniach zakończono montaż sześciu kolejnych - cztery stanęły w Zagorzycach koło Radziejowa, dwie w Brylewie gm. Bytoń. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków inwetorów prywatnych.

- Pierwsze wiatraki stanęły na polu w rejonie Głuszynka, nad jeziorem Głuszyńskim - mówi Piotr Matuszak z firmy "MATOR" w Radziejowie. Montowane są przez Polaków Specjalizuje się w tym radziejowska firma Janusza Kołodziejskiego. Uruchamianiem zajmują się Duńczycy, od których kupiliśmy ten pomysł.

Jak powiedział Matuszak część wyprodukowanej energii firma zużywa na własne potrzeby, resztę sprzedaję Zakładowi Energetycznemu S.A w Toruniu, współpraca z którym układa się nam znakomicie.Według niegoo właśnie toruński zakład jest liderem na polskim rynku w pozyskiwaniu ekologicznej energii, co jest jak najbardziej wskazane w świetle wymogów, stawianych przez Unię Europejską.
Elektrownie wiatrowe to wciąż pionierskie przedsięwzięcie, trzeba umieć poruszać się w przepisach, dokumentach, itp. dlatego tak bardzo Piotr Matuszka podkreśla życzliwe podejście toruńskiej Energetyki, ale także pracowników z radziejowskich urzędów przy załatwianiu formalności. Elektrownie wiatrowe stają się swoistą wizytówką powiatu radziejowskiego, podnosząc jego walory widokowe. Przyjezdni chętnie się przy nich fotografują.

Dlaczego pojawiły się akurat tu, w powiecie radziejowskim? M.in. za sprawą odpowiednich warunków geofizycznych. - Są tu po prostu sprzyjające korytarze powietrzne - mówi Marek Granczewski, również właściciel wiatraków - Wiatraki, te stare, drewniane, były tu od lat. Widać, nasi przodkowie wiedzieli co i dlaczego stawiają. My poszliśmy ich śladem, tyle że nasze wiatraki to nowoczesne elektrownie.

autor: ZET SA
Źródło: http://www.cire.pl/item,13121,1.html

Powiat z wiatrakami

Promocje:

PROMOCJE: