Kolektory zamiast centralnego ogrzewania

Kolektory zamiast centralnego ogrzewania... W Radlinie chcą ogrzać energią słoneczną dwa baseny, dwie sale gimnastyczne, szkołę sportową i biura. Gmina kupiła już nowoczesne kolektory słoneczne.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Obok Domu Sportu zamontowano już ekrany słoneczne o powierzchni ponad 100 m kw. Za miesiąc 56 kolektorów zacznie magazynować energię słoneczną. Będą ogrzewać budynek o powierzchni 50 tys. m kw. i podgrzewać wodę w dwóch basenach.

- Dzięki tej inwestycji miasto będzie mogło zaoszczędzić miesięcznie ponad 300 tys. zł - wyjaśnia zastępca burmistrza Radlina Piotr Śmieja.

Tłumaczy, że energia słoneczna jest powszechnie wykorzystywana w Europie od wielu lat. Nie tylko w Grecji czy Hiszpanii, ale także w Niemczech. Radlińscy urzędnicy postanowili przenieść ten pomysł do Polski. Dowiedzieli się, że Unia Europejska popiera inwestowanie w odnawialne źródła energii i zawalczyli o dotacje. Udało się. Inwestycja kosztująca 345 tys. zł została sfinansowana przez Eko-Fundusz, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżet gminy.

W Radlinie nie boją się, że kiedy słońce zajdzie za chmurę, to w Domu Sportu zrobi się zimno. Wtedy zadziała tradycyjne ogrzewanie z pobliskiej elektrociepłowni. Będzie go potrzeba jednak o wiele mniej.

źródło: gazeta.pl

Kolektory zamiast centralnego ogrzewania

Promocje:

PROMOCJE: