Nieekologiczne elektrownie wodne?

Nieekologiczne elektrownie wodne?... Wbrew powszechnemu przekonaniu, uzyskiwanie energii z elektrowni wodnych może szkodzić klimatowi.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Elektrownie wodne korzystają bowiem ze zbiorników wodnych, które zamieniają atmosferyczny dwutlenek węgla w metan - informuje "New Scientist".

Ekologiczny obraz energii uzyskiwanej z wody, jako bezpiecznej alternatywy dla energii z paliw kopalnych, jest fałszywy - mówi Eric Duchemin, konsultant Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC). - "Ludzie sądzą, że >hydro< jest ekologiczne. Tak jednak nie jest".

Elektrownie wodne usytuowane na tamach produkują pośrednio duże ilości gazów cieplarnianych - dwutlenku węgla i metanu. W niektórych przypadkach elektrownie te wytwarzają więcej tych gazów niż tradycyjne elektrownie. Wielkość emisji dwutlenku węgla zależy od tamy - szacuje Philip Fearnside z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań w Amazonii w Manaus.

Fearnside szacuje, że w 1990 r. efekt cieplarniany związany z emisjami z tamy Curua-Una w Para (Brazylia) był ponad 3,5 raza większy niż byłby podczas produkcji tej samej ilości energii z ropy.

Jest tak dlatego, że duże ilości węgla związanego w drzewach i innych roślinach są uwalniane, gdy zbiornik jest po raz pierwszy zalewany (gdy rośliny gniją).

Po tym pierwszym "pulsie" gnicia, materia roślinna zalegająca na dnie zbiornika rozkłada się beztlenowo. Powoduje to nagromadzenie w wodzie rozpuszczonego metanu, który - gdy woda przepływa przez turbiny - uchodzi do atmosfery.

Na stałe odnawianie się gnijącego materiału roślinnego pozwalają sezonowe zmiany głębokości wody. W sezonie suchym rośliny porastają brzegi zbiornika, jednak gdy poziom wody podnosi się - są zalewane. W przypadku zbiorników płytszych, takie okresowo zalewane rejony mogą zajmować kilka tysięcy km2.

W efekcie sztuczne zbiorniki przyczyniają się do zamiany atmosferycznego dwutlenku węgla w metan.

Tymczasem, jak podkreślają eksperci, działanie metanu jako gazu cieplarnianego jest 21 razy silniejsze niż działanie dwutlenku węgla.

źródło: onet.pl

Nieekologiczne elektrownie wodne?

Promocje:

PROMOCJE: