Ogniwo paliwowe planktonowe

Ogniwo paliwowe planktonowe... Na pomysł wykorzystania martwego planktonu jako paliwa w ogniwie paliwowym wpadli amerykańscy uczeni z Office of Naval Research.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Przez setki milionów lat martwe komórki planktonu opadają na dna mórz i oceanów, gdzie gromadzą się jako organiczna materia o dużej zawartości węgla.

Amerykańskie instytucje Office of Naval Research (ONR) i Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) chcą wykorzystać choć niewielką część energii z tych osadów. Uważają, że można by nią zasilać małe urządzenia na morzu.

Inżynierowie pracujący dla ONR stworzyli ogniwo paliwowe Oscar (Ocean Sediment Carbon Aerobic Reactor), wykorzystujące materię organiczną z osadów dennych jako paliwo. Przebieg procesu wytwarzania energii umożliwia rozpuszczony w wodzie tlen. Przepływ elektronów (odbywający się tak samo, jak z ogniwach zwykłych) przyspieszają mikroorganizmy żyjące w osadach i w morskiej wodzie.

Pierwsze wersje Oscara zainstalowano u wybrzeży New Jersey i Oregonu. Przy 0,7-woltowej elektrodzie, na metr kwadratowy wytwarzają one około 50 miliwatów energii. Wystarczyłoby to do zasilenia niewielkiego kalkulatora - stwierdzili uczeni z Laboratorium Naval Research, Uniwersytetu Stanowego Oregonu i Uniwersytetu Massachusetts.

"Oczywiście, im większą i bardziej wydajną elektrodę zastosuje się w ogniwie, tym więcej uzyska się prądu" - wyjaśnia dr Harold Bright z Office of Naval Research. Dodaje on, że zaletą Oscara jest możliwość wytwarzania energii praktycznie w nieskończoność.

Kolejne wersje Oscara będą mogły zasilać różne odległe od brzegu urządzenia służące np. do pomiarów siły i kierunku prądów morskich, temperatury wody i zasolenia. "Na razie co roku wysyłamy statki, których załoga wymienia baterie zasilające te instrumenty" - mówi ekspert.

Źródło: PAP 21.9.2001r. za servis.pl

Ogniwo paliwowe planktonowe

Promocje:

PROMOCJE: