Biopaliwowy przymus

Biopaliwowy przymus... Zgodnie z unijnymi wymogami udział biokomponentów w bilansie paliwowym Polski powinien wynieść 5,75 proc. Anna Bytniewska pisze, że dotychczas jednak rozwój tej branży blokowała niezdecydowana polityka kolejnych rządów. Teraz jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe inicjatywy, które mają to zmienić. Niewykluczone, że rząd nakaże stosowanie biopaliw.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
W ostatnich dniach do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw biopaliwowych: PiS i SLD. Mało tego, własne propozycje przedstawiło też Ministerstwo Gospodarki. Można więc oczekiwać zwrotu w polityce rządu wobec biopaliw.

Ministerialne propozycje są śmiałe. Biokomponenty zostałyby ustawowo zwolnione z akcyzy. Ulga podatkowa dotyczyłaby z kolei paliw z ich dodatkiem i uwzględniała rzeczywisty koszt ich wytworzenia. Zależałaby od rodzaju biokomponentu.

Więcej: produkcja biopaliw i biokomponentów mogłaby zostać objęta wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycje te miałyby także korzystać z pomocy publicznej.

Tadeusz Zakrzewski z Krajowej Izby Biopaliw uważa, że należy wprowadzić takie mechanizmy wspierające, jak w krajach ościennych. To zapewni konkurencyjność naszym producentom.

Resort gospodarki chętnie przywróciłby przymus stosowania określonej ilości biokomponentów w paliwach ciekłych, co przyśpieszyłoby rozwój tego rynku. Urzędników nie zraża fakt, że Trybunał Konstytucyjny już raz zakwestionował to rozwiązanie (zawierała je ustawa z 2 października 2003 r.). Rządowi eksperci podkreślają, że istnieje możliwość takiego skonstruowania przepisu, by był on zgodny z konstytucją.

Ministerstwo Gospodarki chce także objąć nowym prawem biokomponenty i biopaliwa, których nie uwzględniła ustawa z 2003 r.: biometanol, czysty olej roślinny, biopaliwa syntetyczne, biowodór oraz biomasę. Duże sieci detalicznej sprzedaży paliw miałyby obowiązek informowania klientów o tym, gdzie można kupić ekologiczne paliwa.

Resort chce przekazać projekt ustawy do konsultacji społecznych i międzyresortowych do 31 marca. Rada Ministrów zajęłaby się nim najpóźniej 30 czerwca 2006 r.

źródło: cire.pl

Biopaliwowy przymus

Promocje:

PROMOCJE: