Elektrownia wiatrowa

Elektrownia wiatrowa... Firma Radcar jako pierwsza w Radomiu zdecydowała się na produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła. Na terenie przedsiębiorstwa zainstalowano elektrownię wiatrową.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Właściciel firmy Krzysztof Golus od dawna interesuje się alternatywnymi źródłami energii. - Tak naprawdę zacząłem myśleć o elektrowniach wiatrowych jakieś 20 lat temu - sięga pamięcią. - Dużo podróżuję i widziałem, że na Zachodzie takich elektrowni jest bez liku. Potem zauważyłem je również w Polsce, w Darłówku. Zacząłem więc zdobywać informacje na ten temat, robić obliczenia i doszedłem do wniosku, że taka inwestycja jest opłacalna.

Właściciel Radcaru twierdzi, że o montażu elektrowni decydowały głównie względy ekonomiczne. - Nie będę mówił o kosztach zakupu i instalacji, bo to zawsze jest rzecz względna. Wiem natomiast, że przy odpowiedniej sile wiatru moja elektrownia wyprodukuje tyle prądu, że wystarczy na zaspokojenie potrzeb mojego przedsiębiorstwa, a nawet jeszcze trochę zostanie - twierdzi. Jego zdaniem to inwestycja na lata i w tej chwili trudno oszacować, po jakim czasie ten wydatek się zamortyzuje. - Ten czas kiedyś nastąpi, a mnie chodziło również o inną rzecz. Elektrownia jest w pełni ekologiczna, co dla mnie, miłośnika przyrody, także ma duże znaczenie - podkreśla Golus.

Elektrownia już stoi, ale jak się okazuje, aby uzyskać pozwolenie na jej budowę, a następnie uruchomienie, trzeba przejść przez ocean procedur. - Od złożenia pierwszego dokumentu mijają właśnie dwa lata, a przede mną jeszcze sporo pism, wyjaśnień i wizyt w urzędach - ubolewa Golus.

Mimo że jeszcze nie działa, elektrownia wiatrowa już wzbudza duże zainteresowanie. - Przez dwa dni miałem już pięć zapytań od przedsiębiorców z Radomia i okolic zainteresowanych budową takiej elektrowni. A wiem, że w Polsce odnawialne źródła energii są przyszłością. Firma, która montowała moją elektrownię, zrealizowała już 20 takich inwestycji w tym roku, w Polsce - opowiada Galus.

autor: Grzegorz Stępień

źródło: gazeta.pl

Elektrownia wiatrowa

Promocje:

PROMOCJE: