Geotermia uratowana

Geotermia uratowana... Zakopane stało się pierwszym w Polsce miastem, które uniezależniło się od rosyjskiego Gazpromu. Po 13 latach od rozpoczęcia realizacji nowatorskiego projektu "uciepłowienia" Podhala przy wykorzystaniu energii geotermalnej, burmistrz Zakopanego Piotr Bąk mówi o sukcesie ekologicznym, ekonomicznym i politycznym.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Niestety sieć geotermalna ciągle jeszcze nie objęła, tak jak zakładano: Nowego Targu, gminy Kościelisko i innych miejscowości w dolinie Białego Dunajca. Spółka realizująca projekt - Geotermia Podhalańska - od kilku lat ma bowiem kłopoty finansowe.

Na razie więc rozwój sieci ogranicza się do Zakopanego. Pod koniec roku spółka zyska największego w mieście odbiorcę - aquapark na Antałówce. Liczy też na drugiego dużego odbiorcę z Bańskiej Niżnej, gdzie firma "Kurort" buduje baseny geotermalne.

W Nowym Targu na razie nie opłaca się inwestować. Przed Geotermią Podhalańską pojawiła się jednak inna szansa. Może się starać się o fundusze unijne na bardzo korzystnych warunkach, bo w tym przypadku wymagany jest zaledwie 15-procentowy wkład własny.

źródło: gazeta krakowska

Geotermia uratowana

Promocje:

PROMOCJE: