Inwestycje w biopaliwa

Inwestycje w biopaliwa... Przedsiębiorstwo Meroco w Leopoldovie ma wytwarzać rocznie 100 tysięcy ton tego komponentu produkowanego z roślin oleistych. 70 tysięcy ton będzie odbierać rafineria Slovnaft, która zainwestowała w budowę przedsiębiorstwa jedną czwartą jego wartości.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Spółka Envien należy do słowackiej grupy Slovenskie Liehovary i Likierky (Słowackie Przedsiębiorstwo Produkcji Alkoholu i Likieru). Firma zamierza produkować oprócz komponentu Mero, także bioetanol. Filia Envienu firma Enviral stawia już w Leopoldovie fabrykę do produkcji bioetanolu.

Obecnie 65 procent dostaw komponentu Mera pochodzi z zagranicy, więc Slovnaft musi go importować. Pierwszy bioetanol opuści Leopoldov dopiero w 2007 roku.

Słowacki rząd zatwierdził w tym roku ustawę o biopaliwach. Przewiduje ona, że w tym roku zużycie biopaliw w transporcie powinno wynieść 2 proc. Zdaniem Jozsefa Grmana, sekretarza Związku Producentów Zboża, udział biopaliw na Słowacji powinien wzrosnąć w roku 2010 do sześciu procent. Produkowane będą z pszenicy i kukurydzy. Benzyna z bioetanolem będzie w sprzedaży od listopada tego roku.

Rzeczniczka rafinerii Slovnaft Kristina Felova twierdzi, że w roku 2008 Slovnaft będzie wytwarzał 75 tysięcy ton bioetanolu.

Źródło: Rzeczpospolita

Inwestycje w biopaliwa

Promocje:

PROMOCJE: