Produkcja biopaliw w modzie

Produkcja biopaliw w modzie... Akcje spółki Elstar Oils wzrosły z 38 zł na początku wrzesnia do ponad 100 zł. Kilka dni temu, kontrolowany przez Romana Karkosika Skotan (wart ponad 500 mln zł) ogłosił zamiar rozpoczęcia produkcji biopaliw. Podobne zapowiedzi podbiły również notowania Grupy Lotos i Zakładów Azotowych w Puławach.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Dyrektywa z 2003 r. mówi, że paliwa samochodowe w Unii Europejskiej w 2005 r. powinny zawierać 2 proc. biokomponentów. Do 2010 r. udział ten ma wzrosnąć do 5,75 proc. Natomiast w Polsce w zeszłym roku udział biokomponentów w paliwach wynosił jedynie 0,5 proc. Nasz kraj będzie musiał nadrobić zaległości i wspierac sektor biopaliw, w przeciwnym razie narazi się na konsekwencje Unii. Spólka Skotan, która do niedawna zajmowała się garbowaniem skór, wkrótce zmieni nazwę na Oleochemia i zacznie produkować biopaliwa.

Produkcja biopaliw nie wymaga ani zaawansowanych technologii, ani ogromnych nakładów kapitałowych, a samą instalacje można uruchomić w ciągu kilkunastu miesięcy. Obecnie większość produkowanych u nas estrów trafia na eksport. Sytuacja ta ulegnie zmianie, gdy na rynku pojawią się kolejni producenci.

Źródło: Rzeczpospolita

Produkcja biopaliw w modzie

Promocje:

PROMOCJE: