Rosja powstanie Atomprom

Rosja powstanie Atomprom... Szef rosyjskiej atomistyki Siergiej Kirijenko zapowiedział w środę połączenie rosyjskich energetycznych spółek atomowych w jeden koncern państwowy na wzór Gapromu.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

- Mamy na świecie renesans energii atomowej i naszym zadaniem jest dynamiczne włączenie się w ten trend - powiedział Kirijenko.

Prezydent Władimir Putin zaaprobował w tym miesiącu plan reorganizacji rosyjskiej energetyki nuklearnej, która zdaniem specjalistów ma na celu zwiększenie produkcji energii atomowej i globalnej siły największych rosyjskich spółek a także sprostanie konkurencji na światowym rynku energetyki nuklearnej.

Plan zakłada połączenie mniejszych czasem powiązanych ze sobą i kontrolowanych przez państwo spółek, w jedną państwowa firmę o nazwie Atomprom.

Kreml dzięki pomocy Gazpromu, który dokonał w ostatnim czasie dużych zakupów na terenie Rosji, zwiększył swoją kontrolę nad sektorem energetycznym. Rosyjski gigant gazowy planuje także dalszą ekspansję poza Rosją i zwiększenie swego udziału w europejskim rynku energii do około 30 z 25 procent poprzez inwestycje w projekty składowania gazu, marketingu i firm dostarczających energię.

Jak twierdzi Kirijenko, Atomprom mógłby konkurować na światowym rynku nie tylko z firmami narodowymi, ale także z ponadnarodowymi koncernami. Jego działalność objęłaby całość wytwarzania energii atomowej, produkcję i wzbogacanie uranu oraz przygotowanie i eksport produktów jądrowych.

źródło: pap

Rosja powstanie Atomprom

Promocje:

PROMOCJE: