Superelektrownia General Electric w Polsce?

Superelektrownia General Electric w Polsce?... Amerykański gigant energetyczny General Electric chce wybudować w Polsce elektrownię, w której prąd będzie wytwarzany dzięki zgazowywaniu węgla kamiennego. Przedstawiciele koncernu rozmawiali na ten temat w Waszyngtonie z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Prezes General Electric Energy John Krenicki twierdzi, że technologia zgazowywania węgla kamiennego jest przyjazna dla środowiska a koszt uzyskiwanego w ten sposób prądu porównywalny z kosztem elektryczności z tradycyjnych źródeł. Jak podkreślił, ta technologia jest już dostępna komercyjnie. Konieczne jest tylko zastosowanie jej na dużą skalę. To właśnie koncern chce zrobić w Polsce.

Planowana w Polsce elektrownia dostarczałaby 600 MW prądu. Koszt jej budowy ma wynieść 1 miliard dolarów. Amerykanie chcą, aby część tych środków pochodziła z funduszy Unii Europejskiej. Prezes General Electric Energy zapowiada, że jeśli wraz z polskim rządem koncernowi uda się uzyskać środki z Unii Europejskiej, budowa elektrowni potrwa 5 lat. To dwukrotnie krócej niż budowa elektrowni atomowej.

John Krynicki wierzy, że w Polsce uda się wybudować nową elektrownię, gdyż bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem dla obecnych władz naszego kraju. Rozmowę z premierem Kaczyńskim prezes amerykańskiego koncernu uznał za bardzo pozytywną.

W Stanach Zjednoczonych wybudowano dotychczas tylko jedną elektrownię wykorzystującą technologię zgazowywania węgla kamiennego. Działa ona od 10 lat na Florydzie. Elektrownia, która ma powstać w Polsce będzie od niej trzykrotnie większa. Koncern General Electric jest przekonany, że w ciągu najbliższych 30-40 lat na świecie powstaną setki tego typu elektrowni.

źródło: gazeta.pl

Superelektrownia General Electric w Polsce?

Promocje:

PROMOCJE: