Wiatr od morza przywieje zyski

Wiatr od morza przywieje zyski... Do 400 milionów euro chce w najbliższych latach zainwestować w budowę elektrowni wiatrowych giełdowa spółka Polish Energy Partners

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

- Projekty wiatrowe są podstawą planów rozwojowych PEP na najbliższe lata - mówi członek zarządu firmy Michał Kozłowski. Nowe generatory mają mieć moc 300 MW i dzięki nim PEP ma osiągnąć 20 - 25-proc. udział w polskim rynku energii wiatrowej. Farmy wiatrowe powstaną na lądzie. Spółka nie przewiduje ich budowy na morzu.

PEP właśnie rozpoczyna budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej. W okolicy Gnieżdżewa w gminie Puck (woj. pomorskie) stanie 11 wiatraków o mocy 2 MW każdy. - Koszt inwestycji wynosi 110 mln zł, w 80 proc. zostanie sfinansowany z kredytu udzielonego przez Raiffeisen Bank Polska. Reszta pochodzić będzie ze środków własnych spółki - wyjaśnia Kozłowski. - Szacujemy, że nakłady zwrócą się w ciągu 5 do 8 lat - dodaje.

Farma wiatrowa Puck będzie należała do spółki Dipol, której właścicielem jest PEP. Natomiast odbiorcami energii będą firmy Energa i Polenergia. Jej roczna produkcja energii wyniesie 51 tys. MWh, co pozwala zaspokoić roczne zapotrzebowanie na prąd kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych.

Farma powstaje na gruntach prywatnych i ich właściciele będą dostawać rentę dzierżawną. Jej wysokości Michał Kozłowski nie chce ujawnić. Wiadomo, że gmina z tytułu podatku zyska rocznie kilkaset tysięcy złotych.

Zwiększenie roli energii odnawialnej jest jednym z podstawowych założeń polityki energetycznej Unii. Każdy kraj członkowski otrzymał do wykonania odpowiednie zadania. W wypadku Polski w tym roku udział energii odnawialnej powinien wynieść 3,6 proc. w ogólnym zużyciu energii. W 2010 r. szacuje się, że osiągnie 9 proc.

źródło: rzeczpospolita

Wiatr od morza przywieje zyski

Promocje:

PROMOCJE: