Zamiast bateryjek turbina gazowa.

Zamiast bateryjek turbina gazowa.... Najbliższą przyszłością różny urządzeń zasilany przez baterie akumulatory maja być mikroturbiny gazowe. Tak przynajmniej zapewniają naukowcy z Massachusetts Institute of Technology.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Najbliższą przyszłością różny urządzeń zasilany przez baterie akumulatory maja być mikroturbiny gazowe. Tak przynajmniej zapewniają naukowcy z Massachusetts Institute of Technology.
Poczynając od domowych latarek, po przez wiele zabawek, telefony komórkowe, laptopy trafiamy na ten sam problem - źródło zasilania. Stosowane obecnie baterie charakteryzują się ponad 300 razy mniejszą energią niż dostępna z spalania paliw. Nawet nowoczesne baterie litowo-jonowe mają około 100 razy mniejszą energię od możliwej do uzyskania z spalania paliw. Dlatego wybudowanie miniaturowego silnika zdolnego do wykorzystania takiego źródła energii wydaje się bardzo obiecujące. Urządzenie o masie paluszka byłoby w stanie działać 20 razy dłużej, przy wydajności około 10% większej. Szczególnie korzystnie wychodzi tu ładowanie. Zamiast szukać kontaktu i czekać, jak w dotychczasowych, akumulatorkach, aż pobiorą odpowiednia ilość prądu, wystarczy wymienić lub napełnić pojemnik z paliwem. Przy urządzeniach takich dużą nadzieję wiąże się także w przemyśle motoryzacyjnym. Samochody elektryczne napędzane tego typu bateriami były by znacznie bardziej paliwooszczędne.
Zaprezentowany przez profesora Alana Epsteina prototyp jest miniturbiną gazową o wymiarach kilku milimetrów i produkuje 10 razy więcej energii niż bateria o tej samej masie. Zasilane takim urządzeniem laptopy działałyby 15 do 20 godzin bez potrzeby ładowania.
Mikrosilnik zbudowany jest z kolejnych warstw poukładanych jak w waflu. Dopasowanie kolejnych warstw musi być bardzo precyzyjne, co znacznie podraża koszty produkcji. Rozwiązaniem jest zastosowanie technologi podobnych do produkcji procesorów, gdzie za jednym zamachem, na jednym podkładzie powstaje cała seria urządzeń, nakładanych warstwowo. Konstrukcja mikroturbin wydaje się bardzo odpowiadać takim założeniom.
Prace nad tym projektem zajęły dziesięć lat, a w użyciu komercyjnym nie znajdzie się prędzej jak pod koniec 2008 roku. Jeśli do tego czasu baterie nie poprawią swoich osiągów może być to naprawdę rewolucyjne rozwiązanie. Jednakże producenci baterii już zapowiadają wprowadzanie nowych technologii z wykorzystaniem polimerów, nanotechnologii czy zastosowaniem miniaturowych ogniw paliwowych napędzanych wodorem.

Paweł Szablewski

Źródła:
- Massachusetts Institute of Technology
- www.energiaodnawialna.republika.pl

Zamiast bateryjek turbina gazowa.

Promocje:

PROMOCJE: