Ciemna strona biopaliw

Ciemna strona biopaliw... Masowe wykorzystanie biopaliw może doprowadzić do śmierci milionów osób - zdaniem ONZ rozwój produkcji biopaliw z zastosowaniem aktualnych technologii jest "zbrodnią przeciw ludzkości. Eksperci z organizacji domagają się pięcioletniej przerwy w produkcji tego typu paliw.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Zdaniem Szwajcara Jeana Zieglera, kontrowersyjnego sprawozdawcy ONZ ds. prawa do żywienia, aktualny rozwój produkcji biopaliw na świecie może doprowadzić do "prawdziwej hekatomby". Jego zdaniem skandalem i "zbrodnią przeciw ludzkości" jest produkcja paliw z surowców spożywczych w sytuacji gdy, co roku 36 mln osób umiera z głodu lub niedożywienia.

W raporcie, który został właśnie przedstawiony Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, sprawozdawca krytykuje też Unię Europejską, która dąży do 5,75-proc. udziału biopaliw w transporcie w 2010 r. Zdaniem Zieglera, aby sprostać tym założeniom i przy obecnym trendzie wzrostu zapotrzebowania na tego typu paliwa w innych częściach świata, ceny surowców wykorzystywanych w ich produkcji dramatycznie wzrosną. Pesymistyczne prognozy niektórych naukowców mówią nawet o 20-proc. wzroście cen kukurydzy, 26-proc. wzroście cen roślin oleistych i 11-proc. wzroście cen zboża. I to wszystko do 2010 r.

Ziegler najbardziej atakuje wykorzystywaną głównie w Stanach Zjednoczonych technologię produkcji bioetanolu z kukurydzy.

- Aby napełnić takim paliwem bak samochodu osobowego, czyli ok. 50 litrów, potrzeba ok. 200 kg kukurydzy. Te 200 kg pozwoliłoby wyżywić jedną osobę przez cały rok! - tłumaczył "Gazecie" ONZ-owski ekspert.

Technologia stosowana przez Brazylię, drugiego obok Stanów Zjednoczonych producenta biopaliw na świecie, wykorzystująca trzcinę cukrową, także nie znajduje u Zieglera uznania. - Problem polega na tym, że nie tylko plantacje trzciny cukrowej zaczynają wypierać plantacje innych roślin spożywczych, ale w dodatku - ze względu na swą mechanizację - przyczyniają się do bezrobocia na i tak już biednej brazylijskiej wsi.

Gazeta Wyborcza

Ciemna strona biopaliw

Promocje:

PROMOCJE: