Ekolodzy przeciwko budowie nowej kolejki na Kasprowy Wierch

Ekolodzy przeciwko budowie nowej kolejki na Kasprowy Wierch... Warszawski sąd badał w ubiegłym tygodniu skargę organizacji ekologicznych, które nie zostały dopuszczone przez Ministerstwo Środowiska do postępowania administracyjnego w sprawie budowy nowej, większej kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennikZdaniem ekologów, nowa kolejka na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego zagrozi przyrodzie, która jest objęta unijną siecią Natura 2000 i światowemu rezerwatowi biosfery UNESCO.

Ekolodzy skargę na decyzję ministra środowiska skierowali również do Komisji Europejskiej, która wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Na początku maja Polskie Koleje Linowe zamknęły kolejkę na Kasprowy. Kolejka na Kasprowy ma 71 lat i była do tej pory najstarszą działającą kolejką w Europie. Mogła wwozić 180 osób na godzinę. PKL rozpoczęły budowę nowej, dwa razy większej, która ma wwozić na szczyt do 360 osób na godzinę.

- Postawiliśmy już pierwsze podpory pod nową kolejkę i nie zamierzamy wstrzymywać prac - mówi Paweł Murzyn, wicedyrektor PKL. Tłumaczy: - Wyrok sądu administracyjnego dotyczy Ministerstwa Środowiska, a nie naszej firmy. Nas obowiązuje ważne pozwolenie na budowę wydane przez samorząd, którego póki co nikt nie zakwestionował. Budowa w Tatrach będzie więc kontynuowana.

Jednak ekolodzy będą domagać się wstrzymania prac na Kasprowym Wierchu.

Zdaniem Radosława Ślusarczyka ze stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, jeśli PKL będą kontynuowały roboty, to tylko sobie zaszkodzą, bo firmę może czekać nakaz rozbiórki nowej kolejki. - Zgodnie z wyrokiem uchylenie decyzji ministra środowiska jest tylko kwestią czasu. Ministerstwo będzie musiało wydać nową zgodę na modernizację kolejki, tym razem z uwzględnieniem stanowiska organizacji ekologicznych. A my nie zgodzimy się na większą kolejkę, która spowodowałaby powiększenie infrastruktury narciarskiej na terenie parku narodowego - zapowiada Ślusarczyk.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Ekolodzy przeciwko budowie nowej kolejki na Kasprowy Wierch

Promocje:

PROMOCJE: