Polski wiatr w centrum zainteresowania

Polski wiatr w centrum zainteresowania... Na temat dużego zainteresowani inwestorów budową w Polsce elektrowni wiatrowych napisała Rzeczpospolita.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennikZ zaprezentowanych przez dziennik szacunków Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w najbliższych latach powstaną u nas farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,4 tys. MW. Wśród inwestorów zainteresowanych budową wiatraków w naszym kraju jest między innymi hiszpańska Gamesa. Firma ta zamierza w ciągu najbliższych trzech lat wybudować cztery, pięć farm wiatrowych o mocy ok. 30 MW każda. Wartość jednej szacuje na 40 mln euro. Farmy wiatrowe chce też zbudować w naszym kraju japoński Mitsui, który planuje elektrownie wiatrowe o mocy 400 megawatów. Amerykańsko-brytyjski fundusz Continental Wind Partners (CWP) informuje na swojej stronie o planach na 1500 MW. Najnowszą zapowiedzią jest opiewająca na 100 mln euro inwestycja RWE i Polish Energy Partners w dwie duże farmy wiatrowe - na Pomorzu Zachodnim i na Mazurach.

Jednak projekty trafiają na problemy, przykładem jest tu inwestycja Gamesy w gminie Dukla. Dwa lata temu wojewoda podkarpacki wydał zgodę na budowę farm wiatrowych na tym terenie, a teraz komisja opiniująca podważa tę decyzję, powołując się na ochronę krajobrazu – czytamy w Rzeczpospolitej .

Ograniczeniem dla rozwoju energetyki wiatrowej może być również infrastruktura przesyłowa na co zwrócił uwagę cytowany przez Rzeczpospolitą Wiesław Wójcik oraz brak specjalistów gotowych poprowadzić takie projekty – co podkreślił Andrzej Kazimierski, prezes Power Consultants.

Energetyką wiatrową zainteresowane są fundusze inwestycyjne, bo - jak podaje CWP - jest to "jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki, oferująca ponadprzeciętne stopy zwrotu" – czytamy w Rzeczpospolitej. Dziennik wyjaśnia, że w Polsce rozwój tego rynku opiera się na obowiązku przedsiębiorstw energetycznych, które w tym roku będą musiały wyprodukować ze źródeł odnawialnych 5,1 proc. energii. W kolejnych latach wielkość ich zobowiązań będzie rosła.

Rzeczpospolita

Polski wiatr w centrum zainteresowania

Promocje:

PROMOCJE: