Rosja intensywnie inwestuje w elektrownie atomowe

Rosja intensywnie inwestuje w elektrownie atomowe... Według zapowiedzi wicepremiera Rosji Siergieja Iwanowa, inwestycje w budowę nowych elektrowni atomowych w Rosji do 2015 r. wyniosą 58 mld dol.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik


Trzeba zmienić system, w którym tradycyjnym priorytetem jest rozwój elektrociepłowni korzystających z gazu i ropy - powiedział Iwanow, przedstawiając ambitny program przyspieszonego rozwoju energetyki atomowej. Program przedstawiony w piątek na kolegium Rosatomu, rządowej agencji ds. energii atomowej, zostanie zatwierdzony przez rząd Rosji w kwietniu w zmienionym programie rozwoju energetyki do 2020 r.

Według nowych planów do końca dekady udział energii atomowej wzrośnie do 18,5 proc., a w 2030 r. wyniesie już 25-30 proc. Do 2015 r. Rosja chce zainwestować w budowę elektrowni atomowych 58 mld dol., w tym 26 mld dol. z budżetu państwa. - Co roku będziemy budować po dwa gigawaty mocy - stwierdził Iwanow. Szef Rosatomu Siergiej Kirijenko dodał, że agencji zalecono, aby od 2016 r. przyspieszyła budowę do trzech bloków rocznie i myślała nawet o czterech blokach rocznie przed 2020 r.

Przyspieszony rozwój energetyki atomowej ma zaspokoić rosnące zapotrzebowanie rosyjskiej gospodarki na energię. Rozbudowa elektrowni atomowych pozwoli obniżyć opłaty, zwiększając konkurencyjność rosyjskich firm.

Uzupełnieniem rozwoju energetyki atomowej w Rosji ma być międzynarodowa ekspansja. Moskwa stawia na szybkie opanowanie światowego rynku uranu, z którego wytwarza się paliwo do elektrowni atomowych.

Po mocnym wyeksploatowaniu własnych złóż rosyjskie firmy pospiesznie zawierają i negocjują umowy o współpracy przy wydobyciu rudy uranowej w Kazachstanie, Namibii, RPA, Gabonie, Mongolii i na Ukrainie.

Gazeta Wyborcza

Rosja intensywnie inwestuje w elektrownie atomowe

Promocje:

PROMOCJE: