W Uniejowie powstanie elektrownia geotermalna

W Uniejowie powstanie elektrownia geotermalna... W podłódzkim Uniejowie powstanie pierwsza w Polsce i druga na świecie elektrownia, wykorzystująca gorącą wodę z podziemnych źródeł, dodatkowo podgrzewaną przez spalanie roślin energetycznych.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik


Przewidywana moc elektrowni to 600 kilowatów, nie jest duża, ale wystarczy do zasilenia urządzeń miejskiej ciepłowni. Według planów nadwyżki energii elektrycznej będą sprzedawane.

Druga taka elektrownia hybrydowa znajduje się na Alasce. Nad projektem ekologicznej siłowni dla Uniejowa pracuje zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej, którzy dostali na ten cel grant w wysokości 600 tys. zł z Komitetu Badań Naukowych.

Zespołem naukowców kieruje Dr Paweł Hanausek, który przewiduje, że prace nad projektem potrwają maksimum dwa lata. Elektrownia będzie całkowicie zasilana ze Źródeł odnawialnych. Wody termalne z Uniejowa w celu uzyskania większej mocy turbin będą dogrzewane, z około 70 do 300 stopni Celsjusza, poprzez spalanie biomasy, do czego posłuży istniejąca już w Uniejowie kotłownia na biomasę.

Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek, i prezes spółki Geotermia Uniejów Jacek Kurpik, już szukają w okolicach miasta terenów pod uprawę roślin energetycznych.

- Będziemy je hodować jako spółka na wydzierżawionych terenach - wyjaśnił Dziennikowi Łódzkiemu Jacek Kurpik. Uprawą roślin energetycznych zainteresowani są także rolnicy.

Źródło: Dziennik Łódzki

W Uniejowie powstanie elektrownia geotermalna

Promocje:

PROMOCJE: