Warszawskie Dni Recyklingu 2007

Warszawskie Dni Recyklingu 2007... Przełom maja i czerwca w stolicy upłynie pod hasłem selektywnej zbiórki odpadów, a przy okazji świetnej zabawy. Wspaniałe konkursy, koncert z udziałem znanych polskich i zagranicznych artystów, wymiana surowców wtórnych na zielone i „kulturalne” nagrody, recyklingowa debata, seminarium, wielki finał konkursu EKO-SONG, ekologiczne wycieczki dla dzieci i młodzieży. Nadchodzą Drugie Warszawskie Dni Recyklingu.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennikDrugie Warszawskie Dni Recyklingu to ważne przedsięwzięcie wieloletniego programu edukacji ekologicznej „Warszawa Stolicą Czystości”. Imprezę patronatem objęli: Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy, Pan Jacek Sasin – Wojewoda Mazowiecki oraz Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. Organizatorem imprezy jest stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta. Merytorycznymi partnerami są organizacje odzysku: REKOPOL, ELEKTROEKO i REBA oraz Stowarzyszenie Forum Opakowań Szklanych i Fundacja na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL.

Już po raz drugi w Warszawie będziemy mieli okazję udowodnić, że tematyka "śmieciowa" nie musi być prezentowana w ściśle fachowy, hermetyczny sposób. Można sprawić, by stała się źródłem przyjemnej, bezpiecznej zabawy.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się 29 maja br. od debaty na temat „Miejsce recyklingu w systemie gospodarki odpadami w Warszawie” z udziałem GIOŚ (Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska), przedsiębiorców, organizacji odzysku, pozarządowych organizacji ekologicznych, radnych, urzędników miejskich oraz mediów. Chcemy zaangażować wszystkich zainteresowanych w wypracowanie właściwego systemu gospodarowania odpadami w stolicy.

Środa 30 maja była czasem dla nauczycieli. Edukacja ekologiczna prowadzona w szkołach stanowi bowiem bardzo istotny wkład w uświadamianie najmłodszemu pokoleniu celów i możliwości ratowania ograniczonych zasobów naturalnych ziemi m.in. poprzez recykling. W końcu: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał…”. To nauczyciele wychowują młode pokolenia, dla których - miejmy nadzieję - naturalną rzeczą będzie segregowanie śmieci i dbałość o środowisko naturalne.

Czwartek – 31 maja – seminarium dla zarządców. Uczestnicy seminarium dowiedzą się, że zapisy Regulaminu utrzymania czystości w szczegółowy sposób określają obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie selektywnej zbiórki odpadów – czyli m.in. obowiązek posiadania podpisanej umowy na odbiór odpadów (w tym odpadów segregowanych). Ponadto będą mieli do dyspozycji oferty firm zajmujących się odbiorem odpadów; będą zatem mogli porównać konkurencyjne oferty, a nawet na miejscu podpisać umowę na odbiór odpadów.

Piątek 1 czerwca to ekologiczny Dzień Dziecka w jednej z warszawskich szkół, która otrzyma praktyczne nagrody (pojemniki do segregacji, zostaną posadzone drzewa i krzewy, o które zadbają uczniowie). W tym dniu również będziemy gościć grupę dziennikarzy z Serbii, zajmujących się ekologią.

Wydarzenie kulminacyjne Drugich Warszawskich Dni Recyklingu to eko-piknik familijny w Parku Pole Mokotowskie. Już od godziny 11.00 przyniesione surowce /baterie, szkło, papier, plastik, metal, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz płyty CD i DVD/ będzie można wymienić na kompost oraz sadzonki roślin (w tym roku coś naprawdę specjalnego). Od 11.00 ruszają też konkursy i zabawy związane z selektywną zbiórką odpadów i recyklingiem oraz moc atrakcji: występy dzieci i młodzieży, szkoły tańca, szereg „kulturalnych” i sportowych nagród za wiadomości o recyklingu. Na stoiskach prezentować się będą organizatorzy i partnerzy imprezy. Odbędzie się również wielki finał konkursu EKO-SONG. Niewątpliwą atrakcją festynu będzie też koncert ZACZAROWANE MIASTO z udziałem m.in. Sławomira Łosowskiego z KOMBI, Urszuli Dudziak z córkami oraz showmana z Irlandii – Petera Byrne’a. Imprezę poprowadzi para znana ze szklanego ekranu: Dorota Wellman i Marcin Prokop. Kto wie, może na Pole Mokotowskie uda się przenieść symbole Warszawy – Syrenkę i Pałac Kultury i Nauki? A może całą Warszawę? Zapraszamy na Pole Mokotowskie - niespodzianki czekają!

Potrzeba tego typu działań jest niezaprzeczalna ze względu na nieustanny wzrost ilości odpadów oraz pilną potrzebę rozszerzenia ich odzysku i recyklingu. Okazuje się, że w ubiegłym roku mieszkańcy stolicy wytworzyli około 7% ogólnej ilości odpadów choć stanowią tylko 4,4% ludności Polski. Z 10 mln ton odpadów wyprodukowanych przez Polaków aż 700 tys. ton należy do warszawiaków. Ciągle jeszcze zbyt wiele – bo aż 80% - wytworzonych przez nas odpadów trafia na składowiska, a jedynie 2% zostaje poddane recyklingowi.

ekologia-info.pl

Warszawskie Dni Recyklingu 2007

Promocje:

PROMOCJE: