Zachodniopomorskie krajowym liderem OZE

Zachodniopomorskie krajowym liderem OZE... Zachodniopomorskie jest krajowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zdaniem ekspertów wytwarza się tam aż 90 proc. krajowej produkcji OZE.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik


Najwięcej zielonej energii wytwarzają elektrownie wiatrowe, w tej dziedzinie liderami są fermy wiatrowe w Tymieniu, ( 50 MW) i Zagórzu pod Wolinem (30 MW), zdecydowanie mniej wodne i źródła geotermalne.

Zdaniem znawców branży największą przyszłość mają przed sobą właśnie fermy wiatrowe, ponieważ w najbliższym czasie na pewno nie przybędzie nam wody, wykluczony jest także zdecydowany przyrost biomasy, choć chętnych do jej produkcji nie brakuje.

Jarosław Mroczek, prezes szczecińskiej firmy EPA, zajmującej się wykonywaniem projektów dla energetyki wiatrowej, wyjaśnił Kurierowi Szczecińskiemu powody, dla których w naszym kraju nie produkuje się tyle energii wykorzystując siłę wiatru, co w innych krajach: - Powodów jest wiele. Dwie główne bariery to niemożność otrzymania technicznych warunków przyłączenia do sieci przesyłowych i ciągle nie załatwione kwestie związane z programem "Natura 2000".

- Jeżeli konkretny obszar "Natury 2000" nie jest zatwierdzony przez polski rząd, to trudno mówić o inwestycjach na tym terenie. Przepisy mówią jasno, że w obszarze niezatwierdzonym nie można wykonać oceny oddziaływania na środowisko, a to oznacza, że nic nie można tam zrobić - wyjaśnił w rozmowie z Kurierem Szczećińskim Maciej Trzeciak, wojewódzki konserwator przyrody.

Źródło: Kurier Szczeciński

Zachodniopomorskie krajowym liderem OZE

Promocje:

PROMOCJE: