Ziemia plajtuje

Ziemia plajtuje... Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF bije na alarm - w chwili obecnej zużywamy o 1/4 więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie wyprodukować. Jeśli dalej będziemy żyć tak jak dziś, ludzkość do 2050 roku dla zaspokojenia swoich potrzeb będzie potrzebowała naturalnych zasobów z co najmniej dwóch planet.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik


Raport WWF pt. Living Planet Report ukazuje, że naszą planetę zamieszkuje dwa razy więcej ludzi niż w 1960 roku, a stopień konsumpcji zasobów Ziemi zwiększył się trzykrotnie. Np. Polacy wykorzystują średnio 3,3 "globalnych hektarów" na osobę - to prawie dwa razy więcej niż statystycznie przypada na jednego mieszkańca Ziemi. Raport potwierdza również trend dramatycznej utraty różnorodności biologicznej na świecie. Przez ostatnie 30 lat, liczebność populacji wszystkich kręgowców zmniejszyła się o 1/3!

W każdej minucie znika z Ziemi powierzchnia lasu równa 36 boiskom do piłki nożnej. Na 3/4 łowisk na świecie może zabraknąć ryb, ponieważ odławiamy ich zbyt wiele. Największe rzeki świata wysychają. Kłopotów dostarczają nam też zmiany klimatu. Ostatni raport Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) szacuje, że, w zależności od scenariusza, do końca stulecia średnia temperatura na świecie wzrośnie o 1,8°C do 4°C. Wzrost o zaledwie 2°C wystarczy, by spowodować bezpowrotne wyginięcie więcej niż 1/3 gatunków na Ziemi, nie wspominając już o fatalnych dla ludzkości skutkach, jakie będą niosły ze sobą coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, jak intensywne huragany, długotrwałe susze czy gwałtowne powodzie.

Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań - powiedział Sir Peter Scott, jeden z założycieli WWF.

Nadszedł najwyższy czas na to, by Polska wkroczyła na ścieżkę zrównoważonego rozwoju - mówi Ireneusz Chojnacki, Dyrektor Naczelny WWF Polska. Decydenci i inwestorzy powinni w tym celu wykorzystywać nowoczesne technologie oraz finansowe wsparcie Unii Europejskiej, która chętnie dotuje przyjazne środowisku inwestycje.

Większość problemów możemy jednak rozwiązać sami, wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu. Sprawdź Swój stopień konsumpcji zasobów Ziemi na http://ecofoot.org i zobacz jak postępować, by wiele zmienić:
wwf.pl/mozesz_pomoc/w_domu
wwf.pl/możesz_pomoc/w_biurze

Więcej informacji:

Anna Piekut

Specjalista ds. kontaktów z mediami/ Press Officer

WWF Polska / WWF Poland
Wiœniowa 38
02-520 Warszawa / Warsaw
tel. (+48) 22 849 84 69
mob. (+48) 608 322 153

Ziemia plajtuje

Promocje:

PROMOCJE: