22. rocznica wybuchu w Czarnobylu

22. rocznica wybuchu w Czarnobylu... 22 uderzeniami dzwonów uczczono w sobotę w nocy w Kijowie pamięć ofiar wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, do którego doszło 26 kwietnia 1986 r.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ukraińskich władz z prezydentem Wiktorem Juszczenką na czele. Zabrakło wśród nich skonfliktowanej z prezydentem premier Julii Tymoszenko.
Bliscy ofiar wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej jak co roku zebrali się przy kijowskim kurhanie Bohaterów Czarnobyla, gdzie minutą ciszy oddali hołd zmarłym likwidatorom następstw katastrofy.
O godz. 1.23, czyli dokładnie w 22 lata po wybuchu czwartego reaktora elektrowni, zabrzmiały 22 uderzenia cerkiewnych dzwonów. Następnie uczestnicy uroczystości ku pamięci ofiar Czarnobyla zapalili świece.

Eksplozja reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni, z czego aż 70 proc. na Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe Europy - do Grecji i Włoch. Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile ofiar śmiertelnych zebrała katastrofa. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka, wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni, może sięgać nawet 9 tysięcy. Skutki katastrofy w elektrowni w Czarnobylu usuwało około 600 tysięcy ludzi z różnych regionów ówczesnego Związku Radzieckiego. 200 tys. z nich otrzymało podwyższone dawki promieniowania.
22 lata po katastrofie jej następstwa nadal odczuwają tysiące ludzi.

Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania. Pomimo to w domach w okolicznych wsiach można spotkać nielegalnych mieszkańców, utrzymujących się z rolnictwa.

PAP

22. rocznica wybuchu w Czarnobylu

Promocje:

PROMOCJE: