Energia z OZE ogrzeje stare opactwo

Energia z OZE ogrzeje stare opactwo... Dzięki unijnej dotacji stare pocysterskie wnętrza w Rudach wyposażono w 50 kilometrów instalacji

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Jesteśmy już na półmetku pierwszego etapu prac – powiedział Gazecie Wyborczej ks. Jan Rosiek, dyrektor odbudowy pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego. Na odnowionym dachu zamontowano baterie słoneczne. Dodatkowa energia potrzebna do ogrzania ogromnego kompleksu będzie pochodziła z wnętrza ziemi. W ogromnym parku wywiercono w tym celu 100 otworów o głębokości 100 m każdy. - Chodzi o to, żeby wykorzystać siły natury, które dostaliśmy od Boga. Już teraz ogrzewamy w ten sposób wnętrze kościoła i wodę. W całym opactwie w podłogach zamontowano ponad 50 km instalacji, które będą ogrzewać wnętrza – powiedział Gazecie Wyborczej ks. Rosiek.

Pierwszy etap remontu, który pochłonie 19 mln zł, zakończy się jeszcze w tym roku. Oprócz funduszy unijnych pieniądze na ten cel pochodzą z gliwickiej diecezji, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Ministerstwa Kultury.

Odnowiony zespół ma pełnić rolę centrum kulturalno-oświatowego. Klasztorne pomieszczenia zostaną przekształcone na sale wykładowe i konferencyjne oraz zaplecze gastronomiczno-noclegowe.
Gazeta Wyborcza

Energia z OZE ogrzeje stare opactwo

Promocje:

PROMOCJE: