Niemcy. SPD za konstytucyjnym zakazem budowy nowych elektrowni atomowych

Niemcy. SPD za konstytucyjnym zakazem budowy nowych elektrowni atomowych... Kierownictwo Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) opowiedziało się w poniedziałek za wprowadzeniem do konstytucji zakazu budowania nowych elektrowni atomowych.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Według sekretarza generalnego partii Hubertusa Heila, jeśli koalicyjne CDU i CSU sprzeciwią się takiemu zakazowi, oznaczać to będzie, iż dążą do budowy nowych reaktorów atomowych w Niemczech, a nie tylko do przedłużenia działalności istniejących elektrowni jądrowych.

Propozycję wprowadzenia do niemieckiej ustawy zasadniczej zakazu rozbudowy elektrowni atomowych przedstawił w trakcie minionego weekendu socjaldemokrata Erhard Eppler.
Byłoby to warunkiem zgody na opóźnienie realizacji planu wyłączenia wszystkich niemieckich reaktorów atomowych do 2021 roku. Plan ten przyjął poprzedni niemiecki rząd, w którym partnerem koalicyjnym socjaldemokratów byli Zieloni.

Kanclerz Angela Merkel i jej blok CDU/CSU chcą tymczasem utrzymania w Niemczech energetyki nuklearnej jako źródła taniego prądu. Można się spodziewać, że w przypadku wygrania wyborów w 2009 roku przez CDU/CSU ugrupowania te będą dążyły do rewizji ustawy z 2002 roku.

17 czynnych obecnie elektrowni atomowych w Niemczech pokrywa ok. 26 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. Według niemieckiej federacji konsumentów przedłużenie działalności elektrowni atomowych w niewielkim stopniu poprawiłoby sytuację domowych budżetów mieszkańców Niemiec, zmniejszając rachunki za prąd jedynie o 50 centów miesięcznie. Z
daniem eksperta federacji Holgera Krawinkela więcej zaoszczędzić można wymieniając zwykłą 60-watową żarówkę na energooszczędną.

PAP

Niemcy. SPD za konstytucyjnym zakazem budowy nowych elektrowni atomowych

Promocje:

PROMOCJE: