Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce do 2030 r.

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce do 2030 r.... Do 2030 roku w Polsce może powstać pierwsza elektrownia atomowa. Taki zapis znalazł się w rządowej strategii energetycznej - ujawnił w rozmowie z RMF FM wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Premier Donald Tusk podczas pobytu w Chinach już poprosił premiera Korei Południowej o pomoc przy budowie elektrowni jądrowej.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Na razie to bardzo odległe plany. To zapis w strategii na najbliższe 20 lat. Wiceminister gospodarki mówi jednak, że o elektrowni jądrowej trzeba myśleć już teraz. Stąd między innymi rozmowy o pomocy Koreańczyków. Adam Szejnfeld mówił, że w ciągu kilkunastu lat powinniśmy mieć własną elektrownię jądrową. Na pytanie, gdzie mogą powstać, minister odpowiedział: Dla tych ewentualnych elektrowni mamy dwa miejsca, które są już w pewnym zakresie sprawdzone pod kątem przydatności. Jest to na pewno Żarnowiec, ale też Klepmicz w województwie wielkopolskim.

Na razie jednak jak mówi Szejnfeld, rząd musi przeprowadzić analizy, na ile elektrownia jądrowa uniezależni nas energetycznie i czy jest to opłacalne. Budowa elektrowni to koszt około 25 miliardów złotych, a to blisko 10 procent rocznego budżetu państwa.

Onet.pl, PAP

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce do 2030 r.

Promocje:

PROMOCJE: