Pluton uwolniony w laboratorium MAEA

Pluton uwolniony w laboratorium MAEA ... Niewielka ilość silnie radiotoksycznego plutonu, uwolniona w wyniku incydentu w laboratorium Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w podwiedeńskim Seibersdorfie, nie spowodowała żadnych ofiar - poinformowało austriackie ministerstwo środowiska.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Do incydentu doszło w nocy z soboty na niedzielę w laboratorium wydziału kontroli bezpieczeństwa MAEA. Pękła próbka z plutonem, w wyniku czego w obrębie laboratorium uwolnione zostały znikome jego ilości.

Nikogo w tym momencie w laboratorium nie było, a radioaktywność w powietrzu została całkowicie powstrzymana przez laboratoryjne filtry - podaje ministerstwo, powołując się na informacje MAEA. Zadziałał też automatyczny system alarmowy.

Ani ludzie, ani środowisko nie zostali napromieniowani, "nie ma zagrożenia dla ludności" - zapewnił rzecznik resortu. Jak dodał, austriackie ośrodki kontrolne nie stwierdziły żadnego wzrostu poziomu radioaktywności, niemniej dochodzenie w sprawie incydentu zostanie staranie przeprowadzone.

W Seibersdorfie badane są próbki pobierane przez inspektorów MAEA w czasie misji kontrolnych na świecie. MAEA monitoruje bezpieczne i pokojowe użycie energii nuklearnej, czuwa, aby nie była ona stosowana do celów wojskowych.

PAP

Pluton uwolniony w laboratorium MAEA

Promocje:

PROMOCJE: