Robocze rozmowy PGNiG z Gazpromem

Robocze rozmowy PGNiG z Gazpromem... W Warszawie trwają robocze rozmowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z rosyjskim koncernem Gazprom - poinformowała PAP rzecznik PGNiG Joanna Zakrzewska. Spotkanie odbywa się na szczeblu dyrektorów.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

"Spotykają się zespoły robocze, specjaliści z obu firm. To spotkanie cykliczne, robocze, dyskutowane są kwestie ważne dla obu stron. W spotkaniu biorą udział specjaliści na szczeblu dyrektorskim" - powiedziała PAP Zakrzewska.

Rzecznik nie podała czego konkretnie dotyczą rozmowy, które potrwają do środy. Wtorkowa część spotkania już się zakończyła. Jeden z jego uczestników podał, że "obie strony wykazują wolę rozwiązywania wszystkich tematów rozmów" - zaznaczyła.

"Oficjalny komunikat może być wydany, gdy pojawią się jakieś ustalenia między firmami, jednak nie po spotkaniu grup roboczych" - podała. "Nie mogę więcej powiedzieć" - poinformowała Zakrzewska.
Takie rozmowy trwają cyklicznie od czasu powołania nowego zarządu PGNiG - zaznaczyła.

Jak napisała Gazeta Wyborcza, przedstawiciele polskiej i rosyjskiej strony rozmawiali o zmianach w statucie EuRoPol Gazu. Rosjanom zależy na tym, aby ze statutu usunąć zapisy dające prezesowi spółki prawo do rozstrzygania spraw, których zarząd nie rozstrzygnął zwykłą większością głosów.

Według wtorkowej "Rzeczpospolitej" rozmowy mają dotyczyć też rozwiązania sporu między Gazpromem, a PGNiG w sprawie taryf przesyłu gazu z Rosji rurociągiem jamalskim. Operatorem rurociągu jest EuRoPolGaz, w którym obie spółki mają po 48 proc. akcji (pozostałe 4 proc. ma Gas Trading).

Na początku czerwca wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak spotkał się w Petersburgu z prezesem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem. Po tym spotkaniu Pawlak zapewnił, że rosyjski Gazprom chce rozszerzać swoją współpracę z Polską i ma wolę zacieśniania współpracy z naszym krajem.

"Usłyszeliśmy zapewnienia, że Gazprom jest solidnym dostawcą i jest żywotnie zainteresowany, by dostawy do Polski były pewne i realizowane terminowo. Podkreślali, że ze strony Gazpromu nie było do tej pory w tym obszarze niedociągnięć i problemów" - relacjonował spotkanie Pawlak.

Jego zdaniem tę wolę współpracy trzeba wykorzystać, by możliwie szybko porozumieć się w sprawie krótkoterminowego kontraktu na dostawę 2,5 mld sześc. gazu. Obecny kontrakt wygasa w końcu 2009 r. Pawlak zapowiadał też doprowadzenie do rozsądnego kompromisu w sprawie "Europolgazu". W jego ocenie porozumienie jest możliwe, jeśli nasza strona jasno sprecyzuje oczekiwania.

W czerwcu rząd zmienił politykę dla przemysłu gazu ziemnego i m.in. pozwolił na wydanie akcji pracownikom spółki. Minister skarbu przez dwa lata, gdy pracownicy nie będą mogli sprzedać tych akcji, ma m.in. zabezpieczyć interesy państwa w EuRoPolGazie - zobowiązał go rząd.

Gazeta Wyborcza, PAP

Robocze rozmowy PGNiG z Gazpromem

Promocje:

PROMOCJE: