Tania energia z Ukrainy?

Tania energia z Ukrainy? ... Jak czytamy w dzienniku Super Nowości, być może wkrótce będzie można sprowadzać energię elektryczną zza wschodniej granicy.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Import prądu z Ukrainy może pozwolić na obniżkę cen energii elektrycznej w kraju oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. Nie obędzie się jednak bez inwestycji w połączenia międzysystemowe.

Przez województwo podkarpackie przebiega jedyna w kraju linia o napięciu 750 kV, łącząca Chmielnicką Elektrownię Atomową ze stacją w Widełce (pow. kolbuszowski). Od 15 lat linia jest wyłączona, ponieważ nie było zapotrzebowania na ukraińską energię. Obecnie jest zapotrzebowanie, ale linia jest w złym stanie.

Remont może potrwać do dwóch lat, a jego koszt to 0,5 miliarda złotych. Zapis o modernizacji liniii znalazł się w Programie dla elektroenergetyki. Kolejnym problemem jest fakt, iż od 1995 r. energia na Ukrainie ma inne parametry, co powoduje konieczność budowy konwertorowni prądu stałego.

- Można byłoby dzięki temu sprowadzać energię w razie niedoboru czy niskiej rezerwy w Polsce lub w Europie Zachodniej. Na pewno uruchomienie tej linii zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy. (...) Ukraina nie ma narzuconych limitów CO2, tymczasem w Polsce te limity trzeba kupować, co podwyższa cenę energii produkowanej w naszym kraju - wyjaśnił Super Nowościom Jan Bury, wiceminister skarbu.

Dodatkowo na Ukrainie jest obecnie nadwyżka mocy produkcyjnych energii.

Super Nowości

Tania energia z Ukrainy?

Promocje:

PROMOCJE: