Agrogaz zainwestuje w kolejne biogazownie

Agrogaz zainwestuje w kolejne biogazownie...

Spółka Agrogaz, która w lipcu tego roku uruchomiła, opartą o innowacyjną technologię biogazownie w Liszkowie, przygotowuje się już do kolejnej inwestycji.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
– We wrześniu ruszamy z budową biogazowni o mocy 1,8 MW w okolicy Świecia nad Wisłą – powiedział nam Paweł Jagustyn, prezes Agrogazu. Zapewnia, że spółka ma już prawomocne pozwolenie na budowę.

To jednak nie koniec planów inwestora. – Wiosną przyszłego roku planujemy rozpoczęcie budowy kolejnej biogazowi. Będzie ona większa od poprzednich – będzie w stanie produkować 3,2 MW energii – mówi Jagustyn. Obiekt będzie mieścił się w okolicach Kruszwicy (woj. kujawsko-pomorskie).

Oba planowane zakłady będą budowane w oparciu o technologię firmy Schmack Biogaz AG, którą spółka przetestowała w Liszkowie, a która znakomicie się sprawdza.

Zdaniem prezesa Agrogazu w przyszłym roku, oprócz biogazowi w Kruszwicy, spółka chce uruchomić jeden lub dwa inne zakłady. – Liczba nowych inwestycji będzie uzależniona od kilku czynników. Sam proces przygotowania projektu jest bardzo długi a termin zakończenia z większym wyprzedzeniem całkowicie nieprzewidywalny. Problem jest również w kwestii finansowania inwestycji. Biogazownie są jak na polskie warunki projektami innowacyjnymi, stąd instytucje finansowe podchodzą do nich z dużą rezerwą wynikającą z nieznajomości przedmiotu i braku kadry doświadczonej w podobnych projektach – twierdzi nasz rozmówca.

- W kolejnych latach realnie jesteśmy w stanie realizować od 4 do 8 podobnych projektów rocznie, jednak jednym z warunków zwiększenia tempa budowy biogazowni jest realizacja programu Ministerstwa Gospodarki „Innowacyjna Energetyka-Rolnictwo Energetyczne” – podkreśla prezes Agrogazu.

 

Agrogaz zainwestuje w kolejne biogazownie

Promocje:

PROMOCJE: