Awaria w elektrowni na Syberii - 8 zabitych, 13 rannych, 68 zaginionych

Awaria w elektrowni na Syberii - 8 zabitych, 13 rannych, 68 zaginionych ...

Osiem osób zginęło, a 13 zostało rannych w poniedziałek w wyniku katastrofy w Sajańsko-Szuszeńskiej elektrowni wodnej w Chakasji, na południowo-zachodniej Syberii.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

 

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej podała, że 54 osoby uznano za zaginione. Według rosyjskiego Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, nieznany jest los 68 osób.
Wszyscy zabici, ranni i zaginieni - to pracownicy siłowni.

Szef resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu poinformował, że przyczyną wypadku był gwałtowny wzrost ciśnienia wody.

Z kolei Prokuratura Generalna FR nie wyklucza, że przyczyną katastrofy była eksplozja transformatora olejowego w hali maszynowej podczas remontu jednego z generatorów.

Wybudowana na Jenisieju w 1980 roku hydroelektrownia to największa w Rosji i jedna z największych na świecie siłowni wodnych. Jej zapora ma 245 metrów wysokości i 1066 metrów długości, 110 metrów szerokości u podstawy i 25 metrów - na grzbiecie. Moc elektrowni - 6400 MW.

Wskutek katastrofy uszkodzonych zostało sześć z 10 generatorów. Jeden uległ całkowitemu zniszczeniu, a dwa są poważnie uszkodzone. Według Szojgu, odbudowa tych trzech generatorów może potrwać nawet kilka lat.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew wysłał na miejsce ministra Szojgu i szefa resortu energetyki Siergieja Szmatko. Z kolei premier Władimir Putin polecił swojemu zastępcy Igorowi Sieczinowi powołanie specjalnej komisji, która zajmie się usuwaniem skutków awarii i odbudową elektrowni.

Szkody szacuje się na miliardy rubli, czyli dziesiątki milionów dolarów.

Siłownia należy do kontrolowanej przez państwo spółki RusGidro, operatora całej energetyki wodnej w Rosji.Wartość akcji RusGidro na moskiewskich giełdach spadła w poniedziałek o ponad 7 proc., co spowodowało zawieszenie obrotu tymi papierami.

PAP

 

Awaria w elektrowni na Syberii - 8 zabitych, 13 rannych, 68 zaginionych

Promocje:

PROMOCJE: