Nie zabraknie rzepaku dla realizacji NCW

Nie zabraknie rzepaku dla realizacji NCW...

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju (PSPO) w związku z wysokimi plonami rzepaku, które mogą sięgnąć nawet 3 t/ha, tegoroczne zbiory będą rekordowe. W województwach południowych i Wielkopolsce plony są nawet o 25 proc. wyższe niż w roku ubiegłym. PSPO, w chwili obecnej, szacuje zbiory 2009 roku na poziomie 2,250 mln ton.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik
Rzepak z tegorocznych dostaw cechuje się dobrą jakością. Nasiona są duże i dobrze wykształcone. Zwłaszcza surowiec z województw południowych i Wielkopolski ma dużą masę tysiąca nasion. Zaolejenie jest porównywalne do roku ubiegłego. Rekordowe zbiory szacuje się również we Francji - ok. 5,3 mln ton, a także w Niemczech - ok. 5,6 mln ton.

Ceny rzepaku w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, w tegorocznej kampanii skupowej ustalane były na podstawie dziennych notowań giełdy Matif i kursu Euro. W związku z umocnieniem się złotego i spadkami na Matif (w związku z większymi niż spodziewano się zbiorami rzepaku w UE), ceny rzepaku skupowanego w kampanii spadły w porównaniu do cen, jakie mogli otrzymać rolnicy zawierający kontrakty terminowe przed kampanią. Część rolników zabezpieczyła w ten sposób cenę tony rzepaku nawet w wysokości 1380 zł. Relacja cen rzepaku do pszenicy, zarówno tego z kontraktów, jak i kontraktacji, wynosi ponad 2,6, i jest bardzo korzystna dla producentów rzepaku. Będzie to zapewne wpływało zachęcająco do zwiększenia tegorocznych zasiewów rzepaku.

Mimo że zdolności produkcyjne krajowego przemysłu olejarskiego wynoszą obecnie ponad 3,2 mln ton nasion rocznie, to aktualny przerób w kraju PSPO szacuje na poziomie ok. 2,1 mln ton rzepaku. Poza tym dla realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w 2010 roku potrzebne będzie 1,5 mln ton nasion rzepaku. Zwiększone zapotrzebowanie zgłosiły już Orlen i Lotos. Zbyt na surowiec jest więc gwarantowany.

 

Nie zabraknie rzepaku dla realizacji NCW

Promocje:

PROMOCJE: