W Szczebrzeszynie powstanie farma wiatrowa

W Szczebrzeszynie powstanie farma wiatrowa...

Jak podaje Dziennik Wschodni, dwadzieścia stu metrowych wiatraków stanie na polach wokół Szczebrzeszyna.

Tu jest miejsce na reklam.
Zobacz cennik

Koszt każdego z wiatraków to od 2,5 do 3 mln euro. Inwestycję zrealizuje spółka Wiatrowiec-Energia. Ostatnio podpisała umowy z wybranymi rolnikami. Wyprodukowaną energię odprowadzi do PGE.

- Prowadziliśmy rozmowy z rolnikami, oglądaliśmy ich pola, w końcu podpisaliśmy dwadzieścia umów. To tyle, ile zamierzaliśmy - powiedział Dziennikowi Wschodniemu Włodzimierz Lehmann, prezes spółki "Wiatrowiec-Energia”.

Jak czytamy w Dzienniku Wschodnim, każdy z rolników, na którego gruncie powstanie wiatrak otrzyma rocznie co najmniej 6 tys. euro, a cała gmina może liczyć na 4 mln zł podatku. Spółka wybuduje dobre drogi dojazdowe, a na farmach pracę znajdą m.in. mieszkańcy okolicy.

- To byłoby naprawdę dla naszej gminy potrzebne. Pod wieloma względami. Takich korzyści naprawdę nie można bagatelizować - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna.

- Nic się tak nie opłaca, jak te farmy. Buraki, pszenica, czy rzepak na pewno nie dadzą tych tysięcy euro rocznie. Jeśli o mnie chodzi, mógłbym mieć na polu jedynie wiatraki - powiedział Dziennikowi Wschodniemu jeden z gospodarzy z Bodaczowa.

- Szczebrzeszyn jest mały, ale jego granice sięgają daleko. Każdy z wiatraków postawiony będzie, co najmniej 1 km od najbliższego budynku. Jednak te pola to oficjalnie… szczebrzeskie przedmieście. Dlatego zarząd województwa ma zastrzeżenia do takiej "miejskiej” lokalizacji. Będziemy jednak urzędników do tego przekonywać - powiedział w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim W. Lehmann.

Zapytany o przyszłość inwestycji, jeśli pozwoleń nie uda się uzyskać, odpowiedział: - Nic się nie stanie. Rozwiążemy umowy i poszukamy innej lokalizacji. Nasze farmy wiatrowe na pewno obok Szczebrzeszyna powstaną. Jednak wolelibyśmy lokalizacji nie zmieniać. Byłaby to przykra sprawa, głównie jeśli chodzi o już wybranych rolników.

Dziennik Wschodni

W Szczebrzeszynie powstanie farma wiatrowa

Promocje:

PROMOCJE: